Інформаційна довідка про район

Друк
Дата публікації

Глибоцький район утворено 11 листопада 1940 р., у сучасних межах – 1965 р. Розташований він на південному заході Чернівецької області в передгір’ях Карпат, займає частину Пруто-Сіретського межиріччя. Територія району простягається вузькою смугою з південного заходу на північний схід. Район межує на сході з Герцаївським, на заході – зі Сторожинецьким районом, на півночі безпосередньо з містом Чернівці, на півдні – з Румунією.


Глибоччину відрізняє від інших районів Буковини наявність значної кількості прадавніх й давніх пам’яток історії.


У с. Старий Вовчинець – пам’ятки археології трипільської культури III тис. до н. е. Окрім Старого Вовчинця, їх можна побачити у селах Волока, Кам’янка, Коровія, Молодія та Черепківці. На території Глибоцького району налічується понад 40 церкв і соборів.


До найвизначніших з них можна віднести Космодем’янівську церкву XIII ст. та Собор старообрядців у селі Біла Криниця.


Білокриницький собор Успіння Пресвятої Богородиці – кам’яний старообрядницький собор, зведений протягом 1900–1908 рр. за сприяння одного з найбагатших московських купців на прізвище Овсянніков. Собор нині діє, являє собою відомий архітектурний витвір, створений у традиціях архітектурного зодчества. Дерев’яна церква в с. Луковиця – архітектурна пам’ятка XVIII ст., побудована у 1757 р. Ця незвичайна архітектурна споруда зведена без єдиного цвяха.


Поряд з дерев’яними збереглися цінні пам’ятки кам’яного зодчества, адже в першій чверті XIX ст. у великих населених пунктах споруджувалися купольні храми, а в невеликих селах – простіші, безкупольні.


Глибоччина відома також своїми історичними та літературними музеями. Найвідомішим є літературно-меморіальний музей - садиба О. Кобилянської, який знаходиться у с. Димка Глибоцького району. Тут у кінці ХІХ – поч. ХХ ст. жила письменниця. На садибі розташована родинна хата, криниця. У 1982р. встановлено бюст письменниці.


У Старововчинецькому краєзнавчому музеї, який розташовано у будинку старої школи на міжнародній трасі Чернівці-Сучава представлена експозиція, яка створена знаним краєзнавцем, директором Старововчинецького ліцею І.К.Топалом.


В колекції представлені хатнє та господарське начиння, речі ХІХ – ХХ ст., якими користувалися селянські родини українців, німців, румунів, словаків та євреїв, зібрані знаряддя праці, твори народного мистецтва та графіка уродженця села – художника Леона Копельмана.


В окремій хатині відтворено інтер’єр помешкання селянської родини, поруч з обійстям облаштовано традиційні квіткові та овочеві грядки. Також тут представлена велика колекція писанок – понад 5000 штук.


В Глибоцькому краєзнавчому музеї працює експозиція «Історія однієї розкопки» (представлені археологічні знахідки різних культур на території р-ну), «Етнографія рідного краю», (етнографічний матеріал дає уявлення про життя та побут селян сер. 18-поч.20 ст., їхній побут, одяг, промисли, вірування. Тут представлені чудові зразки національного вбрання. Демонструються зразки гончарної роботи, речі побутового вжитку тощо.


В Опришенському археолого-етнографічному музеї ім. М.Гакмана зібрано понад 1000 експонатів, які відображають 6 археологічних культур, починаючи з Трипільської культури, також тут зібрано експонати, які не мають аналогів у музеях України, Румунії, Польщі та Молдови (зооморфні статуетки - 4 тис. р. до н.е., карбована монета молдавського господаря Богдана ІІІ – 1504-1517 рр., залізний наконечник стріли - VII ст. н.е., бронзові печатки кінця XVIII ст. н.е., грецька монета - ІІ ст. н.е.).


Глибоцький район знаходиться в двох природньо - кліматичних зонах: лісостеповій та передгірській. Потенціал корисних копалин представлений родовищами будівельних матеріалів (суглинки, глина, гравій, галька, мінеральна вода).


Річкова сітка представлена невеличкими річками, серед яких – Сірет, Дерелуй, Мольниця, Невольниця, Коров’я, Котовець, Віча, Малий Сірет. Головною річкою району є Сірет, який впадає у Дунай за межами району. Підземні води Глибоцького району є прісними та мінеральними. За рахунок підземних і підруслових вод річки Сірет та її приток здійснюється водопостачання селища Глибока та сільських населених пунктів, промислових підприємств.


Глибоцький район багатий на мінеральні води. Тут є виходи гідрокарбонатних, хлоридних, сульфатних, сульфатнокальцієвих, залізистих, сірководневих і різного іонного складу вод і розсолів. Ступінь мінералізації в різних місцях і для різних типів вод є різною і коливається від 0,3–1,0 до 250,0 і більше г/л. Варто відзначити родовище, що розташоване на території с. Валя Кузьмина. На території села пробурені свердловини, відкрито прісну гідрокарбонатну натрієву воду, яку реалізує колективне підприємство «Валя-Кузьминське».


До курортних чинників Глибоцького району належать також лікувальні грязі неорганічного походження. Ця територія в перспективі може використовуватися для розвитку туристичної галузі, оскільки грязі унікальні за своїм хімічним складом і лікувальними можливостями.


На території Глибоцького району є близько 60 ставків загальною площею понад 0,3 кв. км, тобто 0,3% площі району. При досить різноманітній інфраструктурі сфери послуг привабливим об’єктом для інвесторів на околиці Глибокої є природнє лісове озеро, яке вдало розміщене поблизу дороги.


Глибоцький район багатий не тільки своєю природою та історією, він є невичерпним джерелом самобутніх митців. На території району народився співак, народний артист України Іво Бобул, соліст національної опери України Талаба Мар’ян Ілліч, поет – перекладач Левицький Василь Іванович, режисер та секретар спілки кінематографістів Росії Латій Євген Іванович, також в районі жила і творила Ольга Кобилянська, а місцеві жителі стали праобразом її персонажів роману «Земля».

Design by Joomla 1.6 templates